caesural میلیون معامله سهام بورس سمنان اوراق بورس

caesural: میلیون معامله سهام بورس سمنان اوراق بورس شاخص سهام

گت بلاگز اقتصادی آخرین اوضاع توسعه سیستم های نوین آبیاری در مزارع گندم

رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران گفت: آمارهای زیاد کردن تولید و کم کردن مصرف آب بیانگر آن است که در زمینه آبیاری های نوین و تجهیز و نوسازی اراضی گندم کارها

آخرین اوضاع توسعه سیستم های نوین آبیاری در مزارع گندم

علی قلی ایمانی مدیر بنیاد توانمند سازی گندمکاران در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، با اشاره به اینکه انتقادی به خودکفایی گندم وارد نیست، اظهار داشت: با توجه به روند زیاد کردن تولید و مازاد گندم بر نیاز در سیلو ها انتقاد به خودکفایی این محصول نابجاست.
وی با اشاره به اینکه گندم به عنوان کالای استراتژیک به مباحث دیپلماسی دنیا گره خورده هست، افزود: از اینرو وزارت جهاد باید تمام تلاش خود را در جهت استمرار زیاد کردن تولید محصول به کار گیرد تا دیگر نیازی به واردات این محصول طی سال های آتی در کشور نداشته باشیم.

عبارات مهم : محصول

ایمانی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه خودکفایی گندم فشاری بر منابع زیر زمینی وارد نکرده هست، گفت:طی سال های اخیر تدبیر و تمهیدات وزارت جهاد موجب شد تا با کم کردن سطح زیر کشت محصول به خودکفایی برسیم.
رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران ادامه داد: در سال ۹۲ با وجود ۶ میلیون و ۶۰۰ هزارهکتار سطح زیر کشت گندم تنها ۴ میلیون و ۸۰۰ هزارتن محصول تولید شد و این درحالی است که سال گذشته با ۵ میلیون و ۹۰۰ هزارهکتار تولید به بیش از ۱۴. ۵ میلیون تن رسید و این امر بیانگر کم کردن سطح فشار بر منابع زیر زمینی است.
به گفته وی وزارت جهاد با تامین به موقع قرار داده ها، به روز رسانی ماشین آلات و تخصیص ۶۰ هزار هکتار تراکتور تازه به بخش توانست ضمن زیاد کردن عملکرد در هکتار ضایعات را نیز کم کردن دهد.
وی با اشاره به آخرین اوضاع اراضی سطح زیر کشت گندم بیان کرد: در شرایط کنونی از مجموع ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار هکتارسطح زیر کشت گندم حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار به گندم آبی و مابقی گندم دیم تخصیص داده شده است دارد که از این رو هیچ گونه انتقادی مبنی بر زیاد کردن فشار بر منابع زیر زمینی به دنبال خودکفایی گندم مطرح نیست.
ایمانی با اشاره به اینکه بعضی افراد گلایه های نسبت به اوج بودن قیمت گندم داخلی نسبت به قیمت های جهانی دارند، بیان کرد: علی رغم تورم ۴۰ درصدی قیمت هر کیلو گندم در دولت دهم بسیار ناچیز بود که همین امر نارضایتی کشاورزان را به همراه داشت از این رو دولت یازدهم جهت جبران عقب ماندگی در سال ۹۲ اقدام به زیاد کردن قیمت گندم از ۷۰۰ به ۱۰۵۰ تومان کرد که این روند در سال های آتی نیز ادامه یافت.
رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران در ادامه افزود: قیمت ۷۰۰ تومانی گندم در بازارهای جهانی بیانگر پرداخت یارانه ۶۰۰ تومانی دولت به کشاورزان است از این رو مورد نیاز است که وزارت جهاد سطح زیر کشت گندم را به گونه ای تنظیم نماید که تنها نیاز داخل تامین شود.
وی با اشاره به توسعه روش های نوین آبیاری در مزارع گندم بیان کرد: آمار ها بیانگر آن است که سال اخیر در زمینه آبیاری های نوین، انتقال آب و تجهیز و نوسازی اراضی گندم کارها زیادی صورت گرفته که درنهایت این عوامل زیاد کردن کارکرد تولید و کم کردن مصرف آب را به همراه داشته است.
به گفته ایمانی ماده خشک گندم از ۴۵۰ گرم در هکتار به بالای یک کیلو رسیده که این امر بیانگر افرایش کارکرد تولید و مصرف بهینه آب است.
انتهای خبر/

واژه های کلیدی: محصول | میلیون | اقتصادی | نرخ گندم جهانی | یارانه | اراضی گندم | کشاورزان |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog